Об'єднане управління пенсійоного фонду інформує

Порядок виплати пенсій пенсіонерам, які працюють
30.10.2017


 

 

Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII у 2017 році, а саме по 31.12.2017 р., мав діяти особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам, у тому числі тим, які працюють на посадах державних службовців, прокурорів, суддів, та іншим. Крім того, Закон передбачав, що в період роботи на певних посадах призначені пенсії не виплачують до звільнення з роботи, а також було визначено обмеження розміру пенсій до виплати в період роботи.

Із 1 жовтня 2017 року Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 змінено порядок виплати пенсій пенсіонерам, які працюють.

Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року пенсії виплачують без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат із накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення, крім випадків, передбачених законом. Тобто з 1 жовтня 2017 року органи Пенсійного фонду України поновили виплату пенсій пенсіонерам, які працюють, у повному розмірі.

Проте є певні відмінності в розмірах поновлених пенсій в осіб, пенсії яким призначено на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Розглянемо докладніше, в якому розмірі виплачуватимуть пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, починаючи з 1 жовтня 2017 року. Одразу зауважу, що під час виплати пенсії державним службовцям, працівникам органів прокуратури, народним депутатам України, а також науковим і науково-педагогічним працівникам має значення дата виходу на пенсію, орган, у якому особа працювала, та посада, яку особа обіймає на сьогодні.

Щодо дати, яка впливає на розмір виплачуваної пенсії, то законодавець розмежував пенсії, призначені до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а саме 1 жовтня 2017 року, і пенсії, призначені після цієї дати.

Зокрема, якщо пенсії було призначено на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» до 1 жовтня 2011 року, то незалежно від того, яку посаду пенсіонер обіймає на сьогодні, виплату йому пенсії поновлено відповідно до Закону, за яким її призначено.

Якщо пенсію було призначено відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» після 1 жовтня 2011 року, то за умови, що особа продовжує працювати на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсію виплачують у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Проте є категорія осіб, на яку зазначений вище порядок виплати пенсій не поширюється, тобто пенсію їм виплачують за ти Законом, за яким пенсію призначено, незалежно від дати її призначення та посади, яку обіймає особа. До цієї категорії належать особи з інвалідністю І та ІІ груп, особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та учасники бойових дій, особи на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Варто нагадати, що згідно з пунктом 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, що діяла по 30.09.2017р.) якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України» і цього Закону, призначають одну пенсію за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законодавчих актів, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фіксується за рахунок коштів Державного бюджету України.

У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», призначають одну пенсію за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Отже, під час подання документів для призначення пенсії за законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» для визначення розміру пенсії за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для розмежування джерел фінансування особа подає відповідний пакет документів.

Під час поновлення з 1 жовтня 2017 року розмірів пенсій особам, пенсії яким призначено після 1 жовтня 2011 року за законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» та які продовжують працювати на посадах державної служби, визначених Законом «Про державну службу» від 10.10.2015 №889-VIII, а також на посадах і на умовах, передбачених законами «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», розміри пенсій визначаються на підставі поданих під час призначення пенсій документів, наявних у матеріалах пенсійної справи.

Крім того, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.

 

 

Ольга Долішна

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі

ТО УПФУ Тернопільської області