ДокументиДокументи Звернення депутатів районної ради → ЗВЕРНЕННЯ депутатів Тернопільської районної ради щодо недопущення завдання збитків аграріям

 

Президенту України

Порошенку П.О.

Голові Верховної Ради України

Парубію А.В.

Міністерству аграрної політики
та продовольства України

 

    7 грудня 2017 року Верховною Радою України було прийнято проект Закону України « Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», а 21 грудня на підставі подання Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики прийнято рішення про певну зміну редакції проекту Закону, внаслідок чого запроваджується скасування бюджетного відшкодування ПДВ при експорті соєвих бобів та насіння свиріпи або ріпаку:

з 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021 року - для соєвих бобів;

з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2021 року - для насіння свиріпи або ріпаку.

Запровадження відповідної норми створить окремим суб'єктам господарювання, що займаються рослинництвом, несприятливі, дискримінаційні умови діяльності порівняно з іншими товаровиробниками, що суперечать частині третій статті 42 Основного Закону України –  Конституції, відповідно до якої держава запезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності, а також не допускається неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція.

    При цьому скасування відшкодування ПДВ при експорті відповідних культур є грубим порушенням зобов'язань, взятих Україною при вступі до СОТ і підписанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом.

    Зокрема, за Генеральною угодою з тарифів і торгівлі сторони можуть тимчасово встановлювати обмеження експорту лише з метою попередження чи послаблення критичного дефіциту товарів, що мають вагоме значенння для цієї сторони, що явно не відповідає нинішній ситуації в Україні, яка є світовим лідером з виробництва олійних культур і не лише повністю забезпечує потребу вітчизняного ринку, а й є великим експортером відповідних культур.

Також стаття 31 Угоди про Асоціацію говорить, що сторони не повинні запроваджувати або зберігати в силі будь-які мита, податки або будь-які заходи еквівалентної дії, що накладаються на вивезення товарів або запроваджуються у зв'язку з вивезенням товарів на іншу територію. Таким чином, прийняття даної норми призведе до погіршення відносин з Європейським Союзом, оскільки 90% експорту ріпаку йшло на ЄС.

Невідшкодування ПДВ при експорті олійних культур означає, що при експорті таких культур експортер буде зобов'язаний відносити податковий кредит з ПДВ, що виникає при закупівлі відповідних культур у виробників, на витрати, що спричиняє падіння закупівельних цін на ці культури і веде лише до росту доходів олігархів - власників переробних підприємств за рахунок завдання збитків аграріям.

Задля виправлення цієї ситуації у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань опадаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур» (реєстр.№ 7403).

Вказаним проектом пропонується виключити з Податкового кодексу України положення щодо невідшкодування ПДВ при експорті соєвих бобів та насіння свиріпи або ріпаку.

21 грудня 2017 року зазначений законопроект включено до порядку денного сьомої сесії Верховної Ради України восьмого скликання.

Сьогодні ми, як депутати Тернопільської районної ради, переконані, що прийняття законопроекту № 7403 забезпечить недопущення завдання збитків аграріям, які займаються виробництвом олійних культур, задля збільшення і так надвисоких прибутків олігархічних груп, що займаються переробкою вказаних культур, та сприятиме зміцненню репутації України, як надійного торгового партнера.

Враховуючи наведене, просимо вжити заходів предбачених законом з метою захисту інтересів аграріїв не тільки Тернопільського району, але й всієї України , які вирощують олійні культури.

 

 

 Прийнято на 16 сесії
Тернопільської районної ради

23 лютого 2018 року